Papież Franciszek zawodzi w odniesieniu do kobiet w swojej apostolskiej adhortacji o Amazonii - 13 lutego 2020 r.
/Papież Franciszek zawodzi w odniesieniu do kobiet w swojej apostolskiej adhortacji o Amazonii
13 lutego 2020 r.
Do natychmiastowej publikacji:
Kontakty dla prasy:
Kate McElwee (USA/Włochy): +39 393 692 2100; kmcelwee@womensordination.org
Miriam Duignan (UK/Irlandia): +44 7970 926910; miriam.duignan@wijngaardsinstitute.com
Alicja Baranowska(Belgia i Polska): +32 488 67 60 20; alicja.baranowska@wp.pl
Therese Koturbash (Kanada): +1 204 648 5720; t.m.koturbash@gmail.com
Po przeczytaniu dokumentu postsynodalnego WOW dochodzi do wniosku, że papież Franciszek proponuje kontynuację rzymskokatolickiego męskiego spektaklu na plecach ukrzyżowanego Chrystusa odzwierciedlonego w twarzach kobiet. Odwracając się plecami od znaczącej okazji, aby dokonać przełomu dla kobiet, Franciszek wybrał utrwalenie niechlubnego elitarnego męskiego klubu, który, jak sam bezczelnie wypunktowuje w dokumencie, jest podtrzymywany przez drugorzędny status kobiet – które wykonują większość roboty, która nie jest doceniana.
Pomimo trosk o środowisko i globalną katastrofę klimatyczną Franciszek zupełnie nie łączy marginalizacji środowiska z marginalizacją kobiecości w świecie, a w szczególności jej marginalizacją w naszym własnym Kościele. Zdumiewające jest, że Franciszek podtrzymuje obronę wyłącznie męskiego kapłaństwa w oparciu o niemożliwą do obrony podstawie wyobrażenia relacji oblubieńczej, które stwierdza, że kapłan reprezentuje Oblubieńca, a Kościół Oblubienicę. Przy zastosowaniu ta praktyka dramatycznie podkreśla, w jaki sposób mężczyźni mogą spełniać wszystkie role poprzez płynną płciową panseksualność przyznaną kapłanom płci męskiej. Podczas gdy kapłan reprezentuje pana młodego, reprezentuje także pannę młodą. W tym ułomnym poglądzie kobiety są jedynie biernymi odbiorczyniami w źródle i szczycie naszej wiary. Kobiety są kategorycznie niepotrzebne do funkcjonowania Kościoła z wyjątkiem rodzenia dzieci i wspierania męskiego spektaklu. Ta teoria zdradza ślepą wiarę w koncepcję zwaną komplementarnością używaną przez Watykan do tego, aby twierdzić, że kobiety i mężczyźni są przeznaczeni do innych ról, ale co w rzeczywistości oznacza po prostu, że mężczyźni mogą robić wszystko, a kobiety mogą robić jedynie to, czego chcą od nich mężczyźni i co tym mężczyznom służy.
Jego odrzucenie dla idei kobiet w posługach nie jest niczym innym jak zdradą całej wspólnoty wierzących, która oczekuje w rozpaczliwej potrzebie kompetentnych kulturowo kapłanów. Bóg powołuje kobiety do kapłaństwa i diakonatu. Gdy przeprowadzi się świadomą analizę watykańskich wysiłków, aby uzasadnić wykluczenie kobiet z posługi sakramentalnej, staje się jasne, że:
w Piśmie Świętym, teologii czy tradycji nie da się znaleźć uzasadnienia dla wsparcia wyłącznie męskiego kapłaństwa. Zostało to udowodnionie w olbrzymiej ilości badań dostępnych na akademickiej stronie internetowej womenpriests.org;
przez wieki hierarchia karmiła wiernych uprzedzeniami wobec kobiet tak, jakby były one prawdą. Te uprzedzenia stanowią podstawą dla watykańskiego uzasadnienia wykluczania kobiet z kapłaństwa i diakonatu. Poprzez swoją postsynodalną adhortację apostolską o regionie Amazonii papież Franciszek nalega na ich podtrzymanie.
Papieżu Franciszku, już najwyższy czas, aby wasz klub chłopców rozpoznał, że kobiety nie są „innym”, ale są w pełni ludźmi. Kontynuowanie wykluczenia kobiet z kapłaństwa jest rażącą niesprawiedliwości, która szkodzi Kościołowi i daje światu sygnał, że jest akceptowalne traktowanie kobiet jako mniej ludzkie. W tym scenariuszu nie może być wielkiej sympatii dla przywództwa, które zmaga się z nieuniknionym pustoszeniem ławek i dekonsekracją coraz większej liczby katolickich świątyń.
W obecnej sytuacji Kościół pozostaje Kościołem mężczyzny, gdzie kobietom pozwala się czcić, dostarczać towary i usługi i nosić piętno czegoś mniejszego niż obrazy Chrystusa, którymi w pełni, całkowicie, prawdziwie i kompletnie jesteśmy.
Kontakty dla prasy:
Kate McElwee (USA/Włochy): +39 393 692 2100; kmcelwee@womensordination.org
Miriam Duignan (UK/Irlandia): +44 7970 926910; miriam.duignan@wijngaardsinstitute.com
Alicja Baranowska(Belgia i Polska): +32 488 67 60 20 alicja.baranowska@wp.pl
Therese Koturbash (Kanada): +1 204 648 5720; t.m.koturbash@gmail.com
Women's Ordination Worldwide,założona w roku 1996, jest ekumeniczną siecią, której podstawową misją jest obecnie przyjęcie kobiet rzymskokatolickich do wszystkich święceń. WOW oparta jest na ewangelicznej zasadzie równości i w związku z tym sprzeciwia się jakiejkolwiej dyskryminacji. „ Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.” (Ga 3,28).